Teosto-palkinnon kuusi ehdokasta ja kaksi voittajaa valittiin vuoden 2024 aikana julkaistujen tai kantaesitettyjen kotimaisten sävelteosten joukosta.
Vuoden 2025 Teosto-palkinnon voittajat ovat Mioko Yokoyaman sävellys Mineralization ja Kristo Laantin teokset DJ Kridlokkin levyllä Hai. Palkinnon kokonaissumma 40 000 euroa jaetaan tasan voittajateosten tekijöiden kesken.
Voittajat valitsi nelihenkinen tuomaristo, johon kuuluvat vuoden 2024 Teosto-palkintovoittajat Jenni Kinnunen (Tinyhawk & Bizzarro) ja Minna Leinonen sekä Teoston johtoryhmän kutsumat jäsenet, Pop & Jazz Konservatorion rehtori Janne Murto ja Helsingin Sanomien kulttuuritoimittaja Ilkka Mattila.
“Ehdokkaat heijastivat poikkeuksellista taiteellista moninaisuutta, omaperäisyyttä ja syvällistä ilmaisua. Kokonaisuudesta syntyi vahva vaikutelma tämän hetken kotimaisen musiikin rikkaudesta ja tekijöidensä tinkimättömästä näkemyksestä. Voittajat valikoituivat laadukkaasta joukosta kuitenkin melko helposti. Voittoteokset ovat tyylillisesti hyvin erilaisia, mutta kuitenkin energialtaan kuin saman kolikon eri puolia”, kuvailee raadin puheenjohtaja Janne Murto voittajavalintoja.
Teosto-palkinnon voittajat julkistettiin Musiikkitalon ravintolassa pidetyssä kutsuvierastilaisuudessa tänään 24. huhtikuuta.