Shoegazea ei voi olla liikaa – eräs skenen parhaita bändejä saapuu Helsinkiin kotimaisen dream pop -yhtyeen levynjulkkarikeikalle

Kolme loistobändiä kerralla, mikäs sen parempaa.

14.04.2025

90-luvun lopulla shoegaze-musiikin eurooppalaisiin kärkinimiin Virosta ponnistanut Pia Fraus saapuu 25.4. Helsinkiin Kuudennelle Linjalle. Samassa tapahtuamssa vietetään kotimaisen dream pop -bändi Thelma’s Dreamin levyjulkkarikeikkaa. Illan avaa juuri uuden levyn julkaissut Cats of Transnistria.

Lue myös: Suosikkikulttibändisi suosikkilaulaja saapuu Suomeen – tiedossa erikoiskeikkoja suomalaisen superyhtyeen kera

Lue myös: Maaliskuussa ilmestyvä suomalaisyhtyeen levy taitaa olla eräs vuoden merkkitapauksia ainakin näiden kappaleiden perusteilla

Pia Fraus on kiertänyt 2023 ilmestyneen kahdeksannen studioalbuminsa jälkeen niin Euroopassa kuin Pohjois-Amerikassa, ja Suomessa bändi on nähty viimeksi seitsemän vuotta sitten talvella 2018.

Lisää infoa keikasta ja tapahtumaillasta täältä.

YouTube video