Pate Mustajärvi julkaisi musiikkivideon kappaleestaan Tervas. Tervas löytyy elokuussa ilmestyneeltä Pelkkää Patee -sooloalbumilta.
Pate kertoo Facebookissa kappaleesta seuraavaa:
”Pohojosen puhuri on puhaltanut jälleen! Mulle niin monta upeaa biisiä tehneet Esa Eloranta ja Jarkko Honkanen tekivät sen taas, kirjoittivat kerrassaan mahtavan kappaleen. Teos kantaa nimeä Tervas, ja sen luomat mielikuvat oli yksinkertaisesti pakko todentaa videolle. Kyttälän Petri käsikirjoitti ja ohjasi, ja kuvasi yhdessä Kyyrön Antin kanssa. Kuvauspaikaksi valikoitui Nummijärven Kammi-kylä, joka sekin hakee vertaistaan tässä maassa. Mutta mitä mää tässä selitän, kattokaa ja kuunnelkaa itte!”
Paten kohuttu sooloalbumi (kohusta lisää täällä) nousi julkaisuviikollaan elokuun lopussa suoraan listaykköseksi. Levy on pomppinut ylös ja alas albumilistalla mielenkiintoisella tavalla, sillä ensimmäisen viikon jälkeen albumi putosi sijalle 35, nousi ylöspäin sijalle 19 ja sen jälkeen tippui sijalle 50. Pariin viikkoon albumia ei Top 50 -listalla ole enää näkynyt.
Katso video alta.
