The Hollywood Reporterin mukaan Golden Globe -palkittu jenkkiräppäri Childish Gambino eli Donald Glover olisi valittu Simban rooliin Leijonakuningas-elokuvasta tehtävään remake-versioon. Mufasana kuultaisiin James Earl Jones.
Donald Glover ei missään nimessä ole ns. eilisen teeren poikia. Glover sai peräti kaksi Golden Globea Atlanta-sarjasta, jossa näyttelee ja jonka on sen lisäksi itse luonut. Gloverin pystit tulivat kategorioista paras miespääosa musikaali- tai komediasarjassa ja paras musikaali- tai komediasarja.
Tämän lisäksi mies on näytellyt Troyta laatupitoisessa Community-sarjassa, käsikirjoittanut 30 Rockia ja näyttelee vielä nimettömässä Han Solo -elokuvassa nuorta Lando Calrissiania.
Glover on myös ollut menestynyt muusikko Childish Gambino nimellä. Mies on julkaissut kolme studio-albumia, joista kaksi ensimmäistä ovat rap-levyjä. Monien yllätykseksi viime vuonna julkaistu ”Awaken, My Love!” -levy olikin puhdasta funkia, joissa räpäytystä ei kuultu.
Aikoinaan Glover heitti myös stand up -keikkaa.
Eikä pidä unohtaa myöskään vaikutusvaltaa. Räppäri ”shoutouttasi” Migos-trion Bad and Boujee -kappaleen Golden Globen kiitospuheessaan. Tämän myötä kappaleen striimausluvut kohenivat Spotifyssa peräti 243 prosenttia.
Katso alta muutama näyte monipuolisen artistin uran varrelta.
Rap:

Funk:

Komiikka:
https://www.youtube.com/watch?v=5dGzfrVqlxA
Migos-pitoinen kiitospuhe:
https://www.youtube.com/watch?v=r0hBEpG4jLQ