Morrissey on kertonut Daily Telegraph -lehdelle pitävänsä enemmän kissoista kuin ihmisistä. Shokki!
”Minulla ei ole hirveästi valinnanvaraa. Ihmiset eivät pidä minusta”, kertoi kyynikko haastattelussa.
Samaisessa haastattelussa hän kertoi, miten kissat vetävät häntä puoleensa hämmästyttävällä tavalla, ja hänen on aina pakko mennä silittelemään kissoja, mikäli näkee sellaisia kaduilla. Morrissey myös kertoi, että pitää kissoja älykkäinä ja ihmisiä parempina olioina. Toinen shokki!
Onneksi meille Moz-faneille löytyy myös sivusto, joka yhdistää nämä kaksi asiaa. Morrissey With Cats -sivustolla esitellään kuvia, joissa – kolmas shokki! – Morrissey poseeraa kissojen kanssa.
Muutaman kuvat löydät alta. Loput kuvat voit käydä katsomassa Tumblr-sivulta täältä.
Mikäli Mozzer ja kissat on sinulle yhdistelmä, josta et vain saa tarpeeksi, niin täältä löytyy Facebook-sivusto, joka on omistettu Mozille ja kateille. Sivusto on suljettu ja sinne pääsee vain erikseen hakemalla, mutta eiköhän sinne omistajan jalkaa vasten hinkkaamalla ja tavaroita pöydältä lattialle tipauttelemalla pääse.