2Pac ja Snoop mainittu – kyllähän tämä ehtaa kalifornialaisräppiä on

Nipsey Hussle ja Kendrick Lamar katselevat jälleen kaapille paikkaa.

14.02.2018

Yksi odotetuimmista räppidebyyteistä ilmestyy perjantaina 16. helmikuuta. Sehän on Nipsey Husslen Victory Lap, jonka piti ilmestyä jo vuosia sitten.

Nyt näyttäisi siltä, että nipun mixtape-julkaisuja tehnyt kalifornialaisräppäri saa viimein albuminsa ulos. Sitä ennakoidaan Dedication-singlellä, jolla vierailee toinen kalifornialainen, Kendrick Lamar.

Nipsey sanoi Beats 1 -radiokanavan haastattelussa, että Kendrick on kirjoittanut säkeistönsä 2Pacista kertovan All Eyez On Me -elokuvan ensi-illassa tapahtuneen Snoop Dogg -kohtaamisen innoittamana.

Rancen ja Mike & Keysin tuottama biitti on tutuntuoksuinen tuulahdus länsirannikkoa, ja kun myös Nipsey muistaa namedropata 2Pacin omassa säkeessään, on kappale 100-prosenttista Kultaisen osavaltion räppiperinteelle omistautumista. Kuuntele Dedication yltä.