Miley Cyrus ja Keith Urban USA:n listojen kärkeen

20.09.2013

Kohuttu Wrecking Ball teki tehtävänsä ja toi Cyrusille viimein ensimmäisen Hot 100 -listan ykkössijan. Urbanille albumilistan keulapaikka on uran toinen.

Teksti: Markus Hilden, kuva: RCA.

Miley Cyrusilla oli taskussaan jo kaksi kakkostilaa ja yksi nelossija ennen kuin Wrecking Ball pyyhkäisi nyt neljännellä listaviikollaan kohutun videonsa ja sen aiheuttaman virtauspalvelu- ja myyntisuosion (477 000 kpl) vauhdittamana sijalta 22 ykköseksi ohi Katy Perryn Roarin. Top ten -hittejä Cyrusilla on nyt seitsemän.

Wrecking Ball rikkoi Vevo-palvelun yhden päivän katsojaennätyksen saavutettuaan 19 miljoonaa klikkausta. Jatkuvasti kasvavassa nettimaailmassa tällaiset ennätykset menevät uusiksi miltei joka kuukausi, mutta moista suosiota ei saa aliarvioida.

Wrecking Ball on 2010-luvun viideskymmenes ykköshitti Hot 100 -listalla. Miley Cyrusin isä Billy Ray pääsi parhaimmillaan neljänneksi hitillään Achy Breaky Heart (1992).

Roarillakin menee silti hienosti ja se voi vielä palata ykköseksi. Biisi kasvatti radiosoittoaan kaikkein eniten ja sen viiden ensimmäisen myyntiviikon saldo 2,1 miljoonaa on historiallisen hyvä.

That’s My Kind of Nightista on tulossa tämän hetken suurimman kantritähden Luke Bryanin uran suurin hitti. Tällä viikolla se kipusi 19–15, joka on hänen korkein sijoituksensa.

Awolnationin Sail nousi taas pari porrasta 22:nneksi. Imagine Dragonsin Demons palasi sijalle 46, joka on biisin listauran paras.

Zeddin ja Hayley Williamsin Stay the Night debytoi sijalla 51. Kummallakin on toistaiseksi yksi top ten -hitti omalla nimellään, mutta Williamsilla toki muita top 40 -merkintöjä Paramoren laulajana. Bändin Still Into You joutui tällä viikolla antamaan periksi pykälän paikalle numero 37.

Arcade Fire teki Hot 100 -debyyttinsä, kun Reflektor pääsi sijalle 99.

Hot 100, Top 20
1. (22.) Miley Cyrus – Wrecking Ball
2. (1.) Katy Perry – Roar
3. (3.) Lorde – Royals
4. (2.) Robin Thicke featuring T.I. & Pharrell – Blurred Lines
5. (5.) Avicii – Wake Me Up
6. (4.) Jay Z featuring Justin Timberlake – Holy Grail
7. (7.) Lady Gaga – Applause
8. (10.) Eminem – Berzerk
9. (8.) Drake featuring Majid Jordan – Hold On, We’re Going Home
10. (6.) Lana Del Rey and Cedric Gervais – Summertime Sadness
11. (11.) Miley Cyrus – We Can’t Stop
12. (9.) Capital Cities – Safe and Sound
13. (12.) Imagine Dragons – Radioactive
14. (13.) Zedd featuring Foxes – Clarity
15. (19.) Luke Bryan – That’s My Kind of Night
16. (14.) Daft Punk featuring Pharrell Williams – Get Lucky
17. (15.) Bruno Mars – Treasure
18. (16.) Anna Kendrick – Cups
19. (17.) Macklemore and Ryan Lewis feat. Mary Lambert – Same Love
20. (21.) Justin Timberlake – Mirrors

Kantritähti ja Idol-tuomari Keith Urban on pitkähköllä urallaan kerännyt jo viisi top ten -albumia ja pari 11. tilaa. Fusesta tuli miehen toinen ykkönen, edellinen lohkesi 4,5 vuotta sitten levyllä Defying Gravity.

Kanadalaisen Abel Tesfayemin eli The Weekndin Kiss Land ehdittiin jo ensin julistaa ykköseksi, mutta Billboard korjasi virheen nopeasti ja Kiss Land joutui tyytymään kakkospaikkaan, joka on toki loistava saavutus. Viimevuotinen Trilogy pääsi neljänneksi.

Räppäri 2 Chainz sen sijaan joutui antamaan pari sijaa periksi viime vuonna saavuttamastaan ykköspaikasta kolmanneksi. Ehkä se on rangaistus albumin sietämättömästä nimestä (B.O.A.T.S. II: #MeTime).

Janelle Monáen The Electric Lady nappasi viidennen sijan. Neidin kakkosalbumi The ArchAndroid (2010) kävi 17:ntenä. Monáen uran suurin hitti on ansiokkaista omista kappaleista huolimatta Fun-yhtyeen We Are Young (#1, 2011). Biisi nousi ykköseksi vasta vuoden 2012 puolella. Käytän siis tuossa suluissa olevassa merkinnässä korkeinta sijoitusta ja ilmestymisvuotta, en sitä vuotta, jolloin sija on saavutettu.

Arctic Monkeys saavutti Britanniassa viidennen perättäisen ykkösen albumilistalla, mutta Yhdysvalloissa AM:n kuudes tila on heille vasta toinen top ten -vierailu ja uran korkein sijoitus. Favourite Worst Nightmare (2007) piipahti seitsemäntenä.

Nashvilleen suuntautunut Sheryl Crow jatkoi top ten -putkeaan, mutta ehkä odotettua vaisummin ottaen huomioon, että Easy on hänen viime vuosien listamenoonsa nähden melko iso Hot 100 -hitti. Kantrilevy Feels Like Home debytoi seitsemäntenä ja on joka tapauksessa Crow’n yhdeksäs top ten -levy putkeen, jos joululevyä ei lasketa. Ykkössijoja ei vielä löydy, mutta peräti neljä perättäistä kakkossijaa vuosina 2002–2008 (C’mon C’mon, The Very Best of, Wildflower ja Detours).

Earth, Wind and Firen Now, Then and Forever nappasi hienosti 11. sijan. Se on heidän ensimmäinen studioalbuminsa kahdeksaan vuoteen, mikä osaltaan selittää sen, että se on myös bändin korkeimmalle yltänyt studioalbumi sitten vuoden 1981 Raise-levyn (#5, 1981).

Veteraaniosastoon voidaan luokitella myös sijalle 20 ilmaantunut Gloria Estefan. The Standards -levyn nimi kertoo siitä kaiken oleellisen. 20. tila on harvinaista herkkua myös Estefanille, sillä edellisestä top 20 -piipahduksesta on peräti 19 vuotta. Tuolloin Hold Me Thrill Me Kiss Me ylsi yhdeksänneksi.

Tanssinimi Kaskaden Atmosphere debytoi 16:ntena – uran paras sekä toinen top 20 -saavutus – ja Rise Againstin harvinaisuuskokoelma 19:ntenä.

Billboard 200, Top 20
1. (-) Keith Urban – Fuse
2. (-) The Weeknd – Kiss Land
3. (-) 2 Chainz – B.O.A.T.S. II: #MeTime
4. (5.) Luke Bryan – Crash My Party
5. (-) Janelle Monáe – The Electric Lady
6. (-) Arctic Monkeys – AM
7. (-) Sheryl Crow – Feels Like Home
8. (2.) Tamar Braxton – Love and War
9. (1.) Ariana Grande – Yours Truly
10. (4.) John Legend – Love in the Future
11. (-) Earth, Wind and Fire – Now, Then and Forever
12. (3.) Nine Inch Nails – Hesitation Marks
13. (8.) Avenged Sevenfold – Hail to the King
14. (7.) Robin Thicke – Blurred Lines
15. (17.) Florida Georgia Line – Here’s to the Good Times
16. (-) Kaskade – Atmosphere
17. (6.) Jaheim – Appreciation Day
18. (18.) Jay Z – Magna Carta Holy Grail
19. (-) Rise Against – Long Forgotten Songs: B-Sides and Covers
20. (-) Gloria Estefan – The Standards