Arctic Monkeysin AM huippumyynnillä Britannian albumilistan keulille

15.09.2013

AM-albumia ostettiin noin 157 000 kpl. Singlelistan kärkisijaa pitää toista viikkoa Katy Perryn Roar.

Teksti: Markus Hilden, kuva: Domino.

Kaikki Arctic Monkeysin viisi albumia ovat aloittaneet ykköspaikalta, mutta AM:n avausmyynti oli heidän uransa kolmanneksi parasta – vain huippuodotettu esikoinen Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not (2006) sekä sen vanavedessä julkaistu Favourite Worst Nightmare (2007) myivät julkaisuviikollaan paremmin. Viisi ykköstä ei ole aivan ainutlaatuinen rivi. Samaan on yltänyt muun muassa Keane.

Indiepopyhtye London Grammarin If You Wait debytoi melko selvästi kakkosena. Heidän Strong-singlensä ylsi jo viime viikolla tahollaan top 20:iin.

Goldfrappin paluualbumi Tales of Us merkkautti bändin uran toiseksi korkeimman sijoituksen eli nelospaikan. Heillä on kaksi kakkossijaa: Supernature (2005) ja Seventh Tree (2008), ja nyt neljä top ten -käyntiä.

Irlantilaistulokas The Strypes yllätti Snapshot-albuminsa (5) vahvalla avauksella. Rod Stewart kävi laulamassa sikäläisessä tanssiohjelmassa ja ja taannoinen ykkönen Time petrasi 26–6. Se on yllättäen toistaiseksi vuoden kymmenen myydyimmän levyn joukossa. Stewartin Rarities-kokoelma debytoi nyt samalla viikolla sijalla 35.

Jenkkinimet The Weeknd ja Janelle Monáe saalistivat uransa korkeimmat sijoitukset Kiss Landin debytoitua 12:ntena ja The Electric Ladyn 14:ntenä. The Clashin diskografia sisältää aika monta kokoelmamerkintää ja The Clash Hits Backin 13. tila on sama kuin The Singlesin (2007) saavuttama.

Lukuisat uutuudet pudottivat osaltaan vanhempia levyjä alaspäin, mutta Nine Inch Nailsin Hesitation Marksin romahdus 2–36 pitää silti mainita. Top 40 -listan hännänhuipuksi ilmaantui Gregory Porterin Liquid Spirit.

Britannian albumit viikolla 38, Top 20
1. (-) Arctic Monkeys – AM
2. (-) London Grammar – If You Wait
3. (1.) The 1975 – The 1975
4. (-) Goldfrapp – Tales of Us
5. (-) The Strypes – Snapshot
6. (26.) Rod Stewart – Time
7. (4.) Richard and Adam – The Impossible Dream
8. (9.) Passenger – All the Little Lights
9. (12.) Bastille Bad Blood
10. (15.) Tom Odell – Long Way Down
11. (5.) Ellie Goulding – Halcyon
12. (-) The Weeknd – Kiss Land
13. (-) The Clash – The Clash Hits Back
14. (-) Janelle Monáe – The Electric Lady
15. (13.) One Direction – Take Me Home
16. (16.) Michael Bublé – To Be Loved
17. (17.) Rudimental – Home
18. (14.) Kodaline – In a Perfect World
19. (11.) Stereophonics – Graffiti on the Train
20. (3.) Rizzle Kicks – Roaring 20s

Katy Perryn Roar oli ylivoimainen ykkönen toista viikkoa, vaikka sen viikkomyynti putosikin selvästi. OneRepublic saavutti uransa kolmannen top ten -paikan, kun Counting Stars loikkasi 13. tilalta kakkoseksi eli bändin uran parhaalle sijalle. Timbalandin kanssa tehty Apologize (2007) ylsi kolmanneksi ja Stop and Stare (2007) neljänneksi.

Vuoden menestyneimpiin lukeutuva Macklemore and Ryan Lewis -kaksikko sai jo kolmannen perättäisen top ten -sinkkunsa Mary Lambertin tähdittämän Same Loven noustua 20–9. Thrift Shop oli tietenkin ykkönen alkuvuodesta ja Can’t Hold Us ylsi kolmanneksi muutama kuukausi sitten.

Coldplayn The Hunger Games -elokuvassa soiva Atlas debytoi 12:ntena, mikä on ehkä odotuksia vaisumpi avaus. Heillä on 12 top ten -singleä, joista kaksi ykköstä: Viva La Vida (2008) ja Paradise (2011).

Examplen uutta studioalbumia enteilevä All the Wrong Places debytoi 13:ntena. Hänellä puolestaan on seitsemän top ten -hittiä, joista kaksi ykköstä, muistettavimpana kenties Changed the Way You Kissed Me (#1, 2011).

Albumijulkaisu nosti Arctic Monkeysin Do I Wanna Know’ta ja Why’d You Only Call Me When You’re High’ta sijoille 14 ja 20. Ben Pearcen What I Might Do soi Tescon mainoksessa ja se debytoi 25:ntenä. Grime-veteraani Lethal Bizzlen Party Right nappasi 29. tilan.

Chris Brownin ja Nicki Minajin Love More pääsi parin viikon yrittämisen jälkeen top 40:ään (34) ja Swedish House Mafian Don’t You Worry Child (#1, 2012) palasi 40:nneksi.

Britannian singlet viikolla 38, Top 20
1. (1.) Katy Perry – Roar
2. (13.) OneRepublic – Counting Stars
3. (2.) Ellie Goulding – Burn
4. (3.) Avicii – Wake Me Up
5. (6.) Drake featuring Majid Jordan – Hold On, We’re Going Home
6. (4.) Klangkarussell featuring Will Heard – Sonnentanz (Sun Don’t Shine)
7. (5.) Lana Del Rey vs. Cedric Gervais – Summertime Sadness
8. (7.) Miley Cyrus – We Can’t Stop
9. (20.) Macklemore and Ryan Lewis feat. Mary Lambert – Same Love
10. (8.) Lady Gaga – Applause
11. (10.) DJ Fresh vs. Diplo feat. Dominique Young Unique – Earthquake
12. (-) Coldplay – Atlas
13. (-) Example – All the Wrong Places
14. (24.) Arctic Monkeys – Do I Wanna Know
15. (9.) Rizzle Kicks – Lost Generation
16. (17.) London Grammar – Strong
17. (14.) Jay Z featuring Justin Timberlake – Holy Grail
18. (15.) Robin Thicke featuring T.I. & Pharrell – Blurred Lines
19. (16.) Sean Paul – Other Side of Love
20. (26.) Arctic Monkeys – Why’d You Only Call Me When You’re High