Brucea versioidaan oikein urakalla. Vaan kumpi voittaa, Suomi vai USA?
Kuva: Live Nation
Twin Shadow eli äitinsä ja isänsä suussa paremmin George Lewis Juniorina tunnettu synapoppari on julkaissut kaksi chillwave-genreen luokiteltua albumia. Etenkin vuonna 2012 ilmestynt Confess ihastutti pehmeillä ja 80-lukua henkivillä soundeillaan.
Viime kuussa Twin Shadow aloitti Under the Cvrs -videoiden tekemisen. Pätkillä Twin Shadow versioi kappaleita, joita ehdottavat artistin fanit tämän Facebook-sivuilla.
Tällä viikolla Twin Shadow -versioinnin kohteena on Bruce Springsteenin I’m on Fire. Vaan kuin sattumalta kotoinen artistimme nimeltä Jori Hulkkonen versioi samaisen kappaleen pari viikkoa takaperin Vaimo faija – nimisenä käännöksenä.
Sattumaa tahi ei, niin nyt on hyvä aika vertailla kumpi vetää pidemmän korren: pitkän linjan turkulainen tyyliniekka vai Joria kymmenen vuotta nuorempi, pesunkestävä brooklyniläishipsteri.
