Mitäs tuolla Stam1na-leirissä oikein tapahtuu?

22.06.2012

YouTubeen ilmaantui ensimmäinen osa Jonkinlaisia hirviöitä -nimisestä dokkarisarjasta. Pätkä saa aikaan vahvoja ihmetyksen tunteita.

Kuva: Tuukka Hämäläinen

Mikä on tämä Jonkinlaisia hirviöitä -dokumenttipätkä, joka ilmestyi eilen YouTubeen? Stam1nan oma Some Kind of Monster, ilmeisesti? Stam1na siinä seikkailee ja Provinssirockin takahuonemeininkejä kuvataan, mutta sanotaanko nyt, että paletti menee loppua kohti aika älyttömäksi. Raha-asioista kiistellään, basisti kiukuttelee, kaikki ovat nihkeinä. Videon nimikin on Kaikan viimeinen kesä?. Mistä päin nyt tuulee?

Kepposiin ja hämmentämiseen erikoistuneen yhtyeen tekemisiin ei ole sinisilmäisesti luottaminen – Kaikan uima-allas-kiukuttelu menee vähän epäilyttävästi Spinal Tap -tasolle. Kukapa siis tietää, millainen kaksoisagentin rooli videosarjalla on. Bändin kotisivuilta ei tietoa löydy, Googlestakaan ei ole apua. Odotamme jatkoa kiinnostuksella!

YouTube video